Współcześni autorzy prozy o dobrym stylu

Dyskusje, wymiana poglądów oraz rozmówki dotyczące pisania.
szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Post#11 » 20 sie 2017, o 14:13

Nie, nie jestem poetą. Żywiołem moim proza, a marzeniem normalność dziewiętnastego wieku, dlatego piszę tak, jak piszę.

Myślę (mam przynajmniej nadzieję), że enigmatyczność wynika z Twojej nieznajomości czegoś, co dawniej uchodziło za kanon, a dzisiaj leży w gestii ludzi grzebiących w historii literatury, nie w literaturze jako takiej. Jeżeli jest inaczej - rzeczywiście, piszę enigmatycznie.

Zasugerowałem Ci poczytanie dzieł Pana Stefana Żeromskiego, odradzając jednocześnie kopiowanie na siłę tego wszystkiego, co może stwarzać wrażenie podobieństwa stylu, a co w efekcie finalnym (w tym co piszący zaprezentuje innym) zaskutkuje albo uśmiechem wyrozumiałego politowania, albo mentorskimi nic nie wnoszącymi uwagami. Stylu nie da się kopiować. Styl musi w Ciebie wejść, musisz nie tylko utożsamić się z tekstem. Musisz stać się częścią tego, co czytasz.

...cholera, łatwo poczuć, a ciężko wyjaśnić. Może inaczej.

Salwador Dali był obleśnym, głupim dupkiem, ale nie zmienia to w niczym faktu, że niektóre jego obrazy potrafią złapać za gardło i cisnąć o ziemię. Witkacy? Szkoda mi Mistrza Stanisława Witkiewicza, bo Pan Bóg obdarzył go kiepskim synem, jednak nikt nie potrafił namalować łez kobiety tak, jak ów chimeryczny, zakochany w sobie narkoman. Jest dzieło - dar od Boga, kolejny krok w rozwoju człowieka - zwał, jak zwał. Twórca schodzi na dalszy plan. Rozumiesz już, co mam na myśli pisząc, że musisz stać się częścią tego, co czytasz?

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, kiedy chcesz napisać... w literaturze istnieje kilka słów określających taki rodzaj twórczości... uproszczę nieco... kiedy robisz sobie jaja. Wtedy hulaj dusza, piekła nie ma. To, co w poprzednim poście napisałem kursywą, jest właśnie takim wygłupem opartym o najgenialniejszy, jak dla mnie, opis przyrody - o pierwszy rozdział Popiołów Stefana Żeromskiego.

andy
scyzoryk
scyzoryk

Post#12 » 21 sie 2017, o 19:31

Do brzegu, reasumując, ad rem...

Pytałem o współczesnych pisarzy (najlepiej żyjących, ale ten warunek nie jest konieczny).

PS. Dziwi mnie mała aktywność innych forumowiczów. Na Weryfikatorium podobny wątek pęka w szwach.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#13 » 21 sie 2017, o 20:03

Mało czytam prozy polskiej, zwłaszcza ostatnio, ale dla mnie przykładem idealnego stylu jest Dukaj. Nie najłatwiejszy w lekturze, ale bogaty, bardzo dobrze wyważony i przede wszystkim ciekawy.

Wróć do „O pisaniu”