Interaktywna powieść.

Dyskusje, wymiana poglądów oraz rozmówki dotyczące pisania.
Awatar użytkownika
Kelorth
scyzoryk
scyzoryk

Interaktywna powieść.

Post#1 » 20 wrz 2017, o 16:07

Wpadłem ostatnio na pewien pomysł. Może genialny, może szalony, może nieciekawy — oceńcie sami.
Otóż jest to interaktywna powieść, w której czytelnik sam dokonuje wyboru, co powinien zrobić bohater. Wiem, że to się nazywa grą tekstową, ale sama forma jest interesująca. Wszystko bazuje na hiperłączach (podobna rzecz jest na Nonsensopedii). Zdaję sobie sprawę ze skomplikowania takiego projektu, ponieważ każdy wybór musiałby odbiegać od "głównej" linii i mielibyśmy różne zakończenia, sytuacje.
Mieliście tak, że podczas jakiejś walki między bohaterami zrobilibyście coś inaczej? Albo zamiast puszczać kogoś żywcem, wolelibyście go uśmiercić? A może na odwrót? Żeby dać wybór. Jestem ciekaw, jak to wyglądałoby w praktyce.

A Wy? Jaka jest wasza opinia? Próbowaliście robić coś takiego? Zetknęliście się kiedyś z czymś podobnym?
Sometimes... I dream about cheese...

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Interaktywna powieść.

Post#2 » 21 wrz 2017, o 19:21

Miałem taki pomysł, ale poległ on w szufladzie, za dużo nad nim pracy, a za mało wolnego czasu. Jeśli chcesz takową powieść stworzyć, to będziesz musiał naprawdę mocno się napracować i ostro pogłówkować, by nie okazała się ona nudna.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Kelorth
scyzoryk
scyzoryk

Interaktywna powieść.

Post#3 » 22 wrz 2017, o 11:46

Zrobiłem mały test przy użyciu pewnej strony. Problem polega na tym, że im dłuższa powieść i im więcej wątków, tym więcej możliwości. Z niektórymi odchodzącymi wątkami można sobie poniekąd poradzić, tworząc ślepą uliczkę z zakończeniem przygód; po prostu nie wydarzyło się to, co miało popchnąć bohatera do właściwej akcji i spoczął na laurach. Alternatywne historie to pisanie w zasadzie nowej powieści. Trudno dać wolną wolę, bo wybory mogą nie pasować do charakteru bohatera.
Sometimes... I dream about cheese...

Awatar użytkownika
pauvrelelian
lekki sztylet
lekki sztylet

Interaktywna powieść.

Post#4 » 22 wrz 2017, o 14:24

Pomysł bardzo interesujący i uważam, że wart zrealizowania w prozie - bo w poezji jest już ugruntowany (poczytaj o poezji cybernetycznej, może Cię zaciekawić). Sam chętnie popykałbym w taką powieść ;)
Pozdrawiam.
facebook: Marcin Podlaski Poezja Record
instagram: marcinpodlaski_poetryrecord

Wróć do „O pisaniu”