Ich troje

Teksty wyróżnione w cyklicznych plebiscytach na prozę miesiąca oraz corocznych wyborach prozy roku.
Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Ich troje

Post#11 » 4 mar 2017, o 10:05

Bardzo sympatyczny tekst. Uwag nie mam.
Podoba mi się klimat opowiadania. Jest swojski, przyjemny, a jednocześnie od początku kryje się w nim nutka przygnębienia.
Oby więcej takich tekstów!
Pozdrawiam,
Graf
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Tagi:

Awatar użytkownika
Marian
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Ich troje

Post#12 » 5 mar 2017, o 09:40

Grafoman pisze:Bardzo sympatyczny tekst. Uwag nie mam.
Podoba mi się klimat opowiadania. Jest swojski, przyjemny, a jednocześnie od początku kryje się w nim nutka przygnębienia.
Oby więcej takich tekstów!
Pozdrawiam,
Graf

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego tekstu i za opinię. Cieszę się, ze Ci się to podobało.

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Ich troje

Post#13 » 16 mar 2017, o 21:21

Ot, melancholia codzienności... Chciałeś napisać "Noce i dnie" w miniaturze? :)) Fajnie wyszło.

Masz problem z zaimkozą. Niekoniecznie musisz brać pod rozwagę, to co pisze Szczepan. Ja mam alergię na zaimki, jednak sugeruję, abyś, przeczytał, popatrzył... nie wszędzie być muszą.

Awatar użytkownika
Marian
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Ich troje

Post#14 » 16 mar 2017, o 22:49

Dziękuję Szczepan za odwiedziny i komentarz.
szczepantrzeszcz pisze:Ot, melancholia codzienności... Chciałeś napisać "Noce i dnie" w miniaturze? :)) Fajnie wyszło.

Toż ja nie Dąbrowska i tak pisać nie umiem. Jak tylko tak sobie opisuję różne znane mi zdarzenia. ;))

szczepantrzeszcz pisze:Masz problem z zaimkozą. Niekoniecznie musisz brać pod rozwagę, to co pisze Szczepan. Ja mam alergię na zaimki, jednak sugeruję, abyś, przeczytał, popatrzył... nie wszędzie być muszą.

Jedni mnie opieprzają, że powtarzam imiona i nie używam zaimków. Ty wytykasz mi zaimkozę. Nie wiem, jak jest dobrze. To chyba rzecz gustu. :squinting:
Pozdrawiam serdecznie.

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Ich troje

Post#15 » 17 mar 2017, o 10:14

Marian pisze:Jedni mnie opieprzają, że powtarzam imiona i nie używam zaimków. Ty wytykasz mi zaimkozę. Nie wiem, jak jest dobrze. To chyba rzecz gustu.
...i kwestia złotego środka. Niejaki Andrzej Pilipiuk wyznaje zdrową zasadę (pomijając wyjątki, bardzo praktyczną), że do bohatera przyczepiamy trzy określenia: może to być imię/nazwisko, jakieś powszechne słowo (np. facet) i coś, co stanowi indywidualną cechę, odróżniającą od ogółu. Jeżeli przyczepisz mniej, ryzykujesz powtórzenia i zaimkozę, jeżeli więcej, czytelnik się gubi. Coś w tym jest. Praktyczna uwaga, stosuję... mam nadzieję, że z powodzeniem. Jak dasz radę przebrnąć przez to, co napisałem (teksty długie niczym najtańszy papier toaletowy), sobie zobacz. Z zaimkami sprawa prostsza. Spróbuj przeczytać taki fragment z zaimkiem, a potem zaimek wywal. Miłe zaskoczenie, kiedy w wielu miejscach okazuje się, że zaimek niepotrzebny.

drobny przykład:
Niektórzy z nich podśmiewali się trochę z jej wzrostu, dewotki sarkały na to, że żyje z Pawłem bez ślubu, ale wszyscy polubili ją i przyjęli jak swoją. Kobiety czasem prosiły ją o zaopiekowanie się dziećmi i nieraz kilkoro z nich bawiło się w jej kuchni.
Napisałbym: "wszyscy polubili Martę" - lepiej powtórzyć imię niż zaimek, ale na końcu zamiast "jej kuchni" wystarczy napisać "kuchni". Wiadomo, że jej kuchnia (pierwszy zaimek "prosiły ją o zaopiekowanie" sprawę załatwia), a czytać lżej.

Awatar użytkownika
Marian
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Ich troje

Post#16 » 17 mar 2017, o 10:52

No, chyba w tym przypadku masz rację.
Muszę na spokojnie poprzeglądać moje teksty pod kątem zaimkozy, ale to potrwa.
Pozdrawiam. :smiley:

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Ich troje

Post#17 » 17 mar 2017, o 10:54

Marian pisze:ale to potrwa.
...i bardzo słusznie. Pośpiech jest dziełem szatana :))

Awatar użytkownika
Marian
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Ich troje

Post#18 » 17 mar 2017, o 11:00

:smile:

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Ich troje

Post#19 » 7 gru 2017, o 17:15

Tak sobie czytam, czytam i myślę… „Kurczę, przecież ja to znam, już to czytałam…” Przewijam w dół, patrzę, komentarza ode mnie nie ma. „Ki czort?”
No ale, do rzeczy. :D
Szkoda mi Pawła. Wydaje mi się, że w pełni szczęśliwy czuł się tylko wtedy, kiedy była koło niego Marta. Bije od niego rezygnacja, klasyczny „tumiwisizm” życiowy, apatia. Nuda?
Marty nie dało się nie polubić, natomiast relacja Pawła z Wandą pomimo swojej nienaturalności, wydaje się być bardzo realistyczna. Ciekawi mnie tylko, co się stało w mieście, że po powrocie mniej patrzyła w telewizor, a więcej gotowała. :D
Zgrabnie napisany tekst, ładnie nakreśleni bohaterowie, dobre zakończenie.
Lubię, jak zwykle.
where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Marian
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Ich troje

Post#20 » 8 gru 2017, o 20:28

whatsername pisze:Tak sobie czytam, czytam i myślę… „Kurczę, przecież ja to znam, już to czytałam…” Przewijam w dół, patrzę, komentarza ode mnie nie ma. „Ki czort?”
No ale, do rzeczy. :D
Szkoda mi Pawła. Wydaje mi się, że w pełni szczęśliwy czuł się tylko wtedy, kiedy była koło niego Marta. Bije od niego rezygnacja, klasyczny „tumiwisizm” życiowy, apatia. Nuda?
Marty nie dało się nie polubić, natomiast relacja Pawła z Wandą pomimo swojej nienaturalności, wydaje się być bardzo realistyczna. Ciekawi mnie tylko, co się stało w mieście, że po powrocie mniej patrzyła w telewizor, a więcej gotowała. :D
Zgrabnie napisany tekst, ładnie nakreśleni bohaterowie, dobre zakończenie.
Lubię, jak zwykle.

Serdecznie dziękuję za przeczytanie mojego tekstu i za miły komentarz.
Pozdrawiam

Wróć do „Wyróżnione”