Alicja w Krainie Czarów - rozdział I

Teksty wyróżnione w cyklicznych plebiscytach na prozę miesiąca oraz corocznych wyborach prozy roku.
Awatar użytkownika
Beh
Użytkownik zbanowany

Post#21 » 16 lip 2017, o 14:11

Przeczytałam z wielkim zainteresowaniem.
Od pewnego czasu, za sprawą pewnej osoby, żywo interesuję się tematami, związanymi z psychiką ludzką. Twój tekst mi od razu przypadł do gustu. Pierwsze zdanie wciągnęło, tak samo jak i następne. Uwag technicznych nie mam i, chociaż ponoć ich wyliczenie leży tu u podstaw dobrego tonu, to tradycji sprostać nie zdołam, bo nie ma skąd czerpać. Tekst poprawny pod każdym względem.
Historia ciekawa, jest potencjał. Lecę do następnej części!
Kłaniam się nisko,
Beh
„Nie wiadomo dlaczego wszyscy mówią do kotów „ty”, choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu."
M. Bułhakow

Tagi:

Awatar użytkownika
dauxerre
scyzoryk
scyzoryk

Post#22 » 26 lip 2017, o 01:29

Kupiłaś mnie motywem Alicji w Krainie Czarów + motywem choroby psychicznej. Ten motyw aż się o to prosi, wielu autorów się o to pokusiło, łącznie z Sapkowskim. Ten motyw nadal i mnie kusi. Jest to jednak bardzo wymagający kawałek chleba :)

Muszę powiedzieć, że jak na początek nie porwało mnie. Zaczęłaś dosyć delikatnie, wykorzystując chwyty, które znane są z różnych innych opowieści o podobnym klimacie. Przyznam, że skoro targnęłaś się na taki motyw, to będę wymagająca. Jest to mój ulubiony motyw, którym kiedyś posiłkowałam się bez przerwy i nieustannie nie byłam zadowolona z efektu. Zależy mi więc na tym, aby był to dobry tekst, z pomysłem.

Bardzo ładnie i zgrabnie przeszłaś od perspektywy teraźniejszości do przeszłości. Zbudowałaś przyjemną scenę grozy, przyznam, że o tej godzinie (1:30 w nocy) to wzbudziło we mnie delikatne ciarki :D
Zauważyłam mankamenty stylistyczne - zjedzoną literkę, brakujące spacje, przecinki. Wychwycisz, gdy jeszcze raz przejrzysz tekst - przepraszam, za późna pora dla mnie na to, aby Ci je wypunktować. Nie było ich dużo.

Wkrótce zajrzę do kolejnych rozdziałów, jestem bardzo ciekawa, jak to się rozwinie :)))

Awatar użytkownika
Karen
mistrzyni tortur przy użyciu narzędzi dentystycznych

Post#23 » 26 lip 2017, o 08:50

Dzięki za komentarz, dauxerre.
Ja też nie jestem zadowolona w pełni z efektu - prawda jest taka, że po zakończeniu całości 5 pierwszych rozdziałów idzie do gruntownej przeróbki, już mam to założone. (Oczywiście poprawki będą też dotyczyć całości.)
A motyw w zasadzie motywem nie jest i nie takie było moje założenie przy zabieraniu się za tą historię. Po prostu pierwszy tytuł mi się nie podobał, wpadłam na ten, zostawiłam na razie, chociaż wiem, że z pewnością nie będzie to tytuł ostateczny.
„Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy!”

Awatar użytkownika
dauxerre
scyzoryk
scyzoryk

Post#24 » 26 lip 2017, o 13:36

W takim razie tytuł mnie zmylił :) zazwyczaj w tytułach dopatruję się czegoś, jakiegoś clue całej fabuły. Jest dla mnie jak wskazówka, której się trochę czepiam, próbując rozwikłać i poznać historię zamyśloną przez autora.
Całość to 5 rozdziałów? Ciekawam, ciekawam :)
Podziwiam, że najpierw piszesz, wiedząc, że potem jeszcze będziesz przerabiać. Ja w swoich tekstach tego już próbowałam - nigdy mi się nie udało dobrnąć do końca w takich poprawkach.

Awatar użytkownika
Karen

Post#25 » 26 lip 2017, o 13:41

dauxerre, nie, nie, w chwili obecnej piszę 13. rozdział, a docelowo ma być ich 20. :)
Wracając do tytułów - zawsze byłam beznadziejna w ich wymyślaniu :kuku:
A od poprawek w chwili obecnej trzymam się z daleka, bo chce skończyć ''prototyp''. Jakbym się wzięła za poprawki, to by mi to kolejne sto lat zajęło. :D Najpierw wersja robocza, potem przerabianie.
„Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy!”

Awatar użytkownika
dauxerre
scyzoryk
scyzoryk

Post#26 » 26 lip 2017, o 14:01

Ładny kawałek opowiadania się tworzy, jak widzę :D
W sumie taki "prototyp" to mądra decyzja. Widzę na własnych błędach :D Życzę aby się udało!
Chętnie poczytam więcej.

Wróć do „Wyróżnione”