Nowy użytkowniku - daj się poznać, przywitaj się!

Proza i Poezja października - plebiscyt na najlepszy tekst miesiąca

Wystawa z marzeniami

Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby prozatorskie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Regulamin forum
Zaczynasz poznawać światy własnej twórczości? Masz ciekawe wizje? Malujesz otoczenie metaforami? A polonistka nie nauczyła cię właściwie nic, jeśli chodzi o właściwe przelanie myśli na papier? Znasz zasady języka polskiego, lecz nie zawsze je stosujesz poprawnie?
Ten dział jest dla ciebie!
Nie martw się, nawet Hemingway od czegoś zaczynał. Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby literackie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Awatar użytkownika
Eneriston
lekki sztylet
lekki sztylet

Wystawa z marzeniami

Post#1 » 13 wrz 2017, o 23:53

Był to jeden z tych ponurych poranków, w trakcie których nawet zwierzęta nie mają ochoty opuszczać legowisk. Szybkim krokiem zmierzałam na zajęcia, podczas gdy wiatr wzmagał się z każdą chwilą. Całe miasto tonęło w przygnębiającej szarości, a ulice świeciły pustkami. Dopiero w centrum dostrzegłam nadgryzioną przez czas i życie kobietę. Walczyła ze złośliwym wiatrem, rozdmuchującym dopiero co zamiecione przez nią liście oraz śmieci, które dziwnym trafem stały się niczyje. Po chwili przystanęła obok wystawy sklepu jubilerskiego. Przekonana, że nikt nie widzi, pozwoliła porwać się marzeniom i choć przez moment pobyć damą z brylantami, jaką w rzeczywistości nigdy się nie stanie.
Ja sobie poczytam, bo życie jest krótkie.
Carlos Ruiz Zafón, "Gra anioła"

Tagi:

Awatar użytkownika
Briala
scyzoryk
scyzoryk

Wystawa z marzeniami

Post#2 » 17 lis 2017, o 19:36

Bardzo ładne drabble z bardzo mocną, fajną puentą. I do tego poprawnie napisane. :D
Forma drabble narzuca konieczność zamknięcia się w bardzo wąskim zakresie słów. Ciężko coś pokazać tak, jakby się chciało i zainteresować czytelnika. Ty mnie zaciekawiłaś. W dodatku do samego końca nie spodziewałam się takiego zwrotu akcji.
Przyjemnie się czytało, dziękuję. :)

Awatar użytkownika
Karen
mistrzyni tortur przy użyciu narzędzi dentystycznych
mistrzyni tortur przy użyciu narzędzi dentystycznych

Wystawa z marzeniami

Post#3 » 17 lis 2017, o 19:47

Zgadzam się z Brialą w całej rozciągłości.
Do tego tytuł też przykuł moją uwagę. :D
„Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy!”

Awatar użytkownika
Briala
scyzoryk
scyzoryk

Wystawa z marzeniami

Post#4 » 17 lis 2017, o 19:51

O, to, to! Tytuł właśnie odzwierciedla tę puentę w ciekawy sposób.

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Wystawa z marzeniami

Post#5 » 17 lis 2017, o 20:01

Porażka! Drabble jest bardzo kiepską formą dla tematu, który próbujesz poruszyć. Napisałaś wstęp. Napisałaś dobrze, poruszająco, a pozostał niedosyt. Pomyśl inaczej: wiatr rozdmuchał liście, doskonała metafora ulotności trwania. Kobieta patrzy w okno wystawowe i chce być damą z brylantami... i o tym trzeba napisać.

Awatar użytkownika
Briala
scyzoryk
scyzoryk

Wystawa z marzeniami

Post#6 » 17 lis 2017, o 20:03

Szczepanie, ale to jest drabble, tu nie ma co się rozpisywać. Może być wstępem do czegoś większego na przyszłość. Ale w swojej formie jest moim reprezentantem całkiem godnym. :)

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Wystawa z marzeniami

Post#7 » 17 lis 2017, o 21:24

Istotą tekstu jest dla mnie marzenie kobiety.

Nie mam zastrzeżeń co do drabbli - sam kilka popełniłem - jednak twierdzę, że poruszony temat zajaśniałby pełnią blasku, gdyby go zmieścić pod postacią dekadrabbla (1000 wyrazów) - też bez rozpisywania się, jednak starczyłoby miejsca, aby skreślić kilka niespiesznych zdań i zostawić czytelnika z miejscem na domysły. Ostatnie słowa: "...pozwoliła porwać się marzeniom i choć przez moment pobyć damą z brylantami, jaką w rzeczywistości nigdy się nie stanie." odsyła odbiorcę do schematu sztampowego, sztampowego aż do bólu, a przecież każdy człowiek inny, każdy patrzy inaczej, każdy inaczej marzy i o tym właśnie pragnałem przeczytać.

Awatar użytkownika
Eneriston
lekki sztylet
lekki sztylet

Wystawa z marzeniami

Post#8 » 17 lis 2017, o 22:10

Dziękuję Dziewczyny, dziękuję Szczepanie!
Zapomniałam już trochę o tym tekście, bardzo mi miło, że zechcieliście go odświeżyć i skomentować.
szczepantrzeszcz pisze:Napisałaś wstęp.

Jak tak teraz na to patrzę, to wstęp nie jest złym pomysłem. Na kilka ciekawych sposobów chyba dałoby radę całość rozwinąć, a akurat poszukiwałam jakiejś inspiracji do czegoś dłuższego.

szczepantrzeszcz pisze:Pomyśl inaczej: wiatr rozdmuchał liście, doskonała metafora ulotności trwania. Kobieta patrzy w okno wystawowe i chce być damą z brylantami... i o tym trzeba napisać.

Patrzeć i pisać tak, by móc tworzyć dobre metafory, unikając przy tym sztampowości - ciężko, ale chciałabym, więc będę próbować.

RikaEllen
scyzoryk
scyzoryk

Wystawa z marzeniami

Post#9 » 18 lis 2017, o 21:04

Nie znam się zbytnio na drabblach, ale ten tekst jest dobry. Pozostawił niedosyt, ale nie w złym sensie. Doskonale czuć tą ciężką atmosferę :)
"If this is all the love my spirit can give, just take it back tonight. There is no reason more to live"

Awatar użytkownika
Eneriston
lekki sztylet
lekki sztylet

Wystawa z marzeniami

Post#10 » wczoraj, o 20:56

Dziękuję bardzo za miłe słowo!

Wróć do „Scholarium prozatorskie”