Król i żebrak

Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby prozatorskie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Regulamin forum
Zaczynasz poznawać światy własnej twórczości? Masz ciekawe wizje? Malujesz otoczenie metaforami? A polonistka nie nauczyła cię właściwie nic, jeśli chodzi o właściwe przelanie myśli na papier? Znasz zasady języka polskiego, lecz nie zawsze je stosujesz poprawnie?
Ten dział jest dla ciebie!
Nie martw się, nawet Hemingway od czegoś zaczynał. Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby literackie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Awatar użytkownika
Eneriston
lekki sztylet
lekki sztylet

Król i żebrak

Post#1 » 16 wrz 2017, o 23:55

Dawno temu w zamku mieszkał król. Pewnego dnia zasiadł na swym tronie i zaczął wysłuchiwać mieszkańców królestwa. Po rozmowie z krawcem, przyszła pora na żebraka. W brudnym stroju klęknął przed władcą, mówiąc:
— Drogi królu! Moja rodzina to rolnicy, ale ja wolę śpiewać i nie umiem pracować w polu, dlatego są zawiedzeni, wygnali mnie z domu. Proszę, przywołaj człowieka, który potrafi nauczyć pracy na roli!
— Posłuchaj, za każdym razem, kiedy będziesz udawał kogoś, kim nie jesteś, doświadczysz porażki. Zapamiętaj, że jedyne marzenia, za jakie jesteś odpowiedzialny, należą do ciebie, nie do twoich bliskich. Nie szukaj potwierdzenia ich wartości w oczach ludzi.
Ja sobie poczytam, bo życie jest krótkie.
Carlos Ruiz Zafón, "Gra anioła"

Tagi:

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Król i żebrak

Post#2 » 19 wrz 2017, o 11:40

Mądry ten król.
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Król i żebrak

Post#3 » 21 wrz 2017, o 19:19

Jeden zgrzyt: skoro chciał zostać śpiewakiem ( a jak fałszował Jerzy Stuhr: Śpiewać każdy może) to gdyby był dobry, zarobiłby na chleb, a nie został żebrakiem.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Król i żebrak

Post#4 » 23 wrz 2017, o 08:52

Nigdzie nie jest napisane, że on gdzieś śpiewał. Powiedział tylko, że woli śpiewać i nie umie pracować w polu. Dla mnie to oznacza, że nie spróbował nawet śpiewać, zrezygnował z tego marzenia, bo uznał, że musi/powinien sprostać oczekiwaniom rodziny i zostać rolnikiem, jak oni. Wyrzucili go z domu, ale może wcale nie zarabiał śpiewem. Może po prostu żebrał siedząc gdzieś. A nawet jeśli by śpiewał to być może inni ludzie, podobnie jak jego rodzina, uważali to za jakieś niepotrzebne, śmieszne, głupie, wymyślone widzi mi się i nie doceniali tego (czytaj: nie dawali kasy).
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

Awatar użytkownika
Eneriston
lekki sztylet
lekki sztylet

Król i żebrak

Post#5 » 23 wrz 2017, o 13:00

To prawda, często wsparcie bliskich jest bardzo ważne. A jeśli całe życie ten "żebrak" słyszał od rodziny, że jego pasja jest do niczego i powinien z niej zrezygnować, to możliwe, że w końcu sam w te ich słowa uwierzył. Dlatego król powiedział mu, że nie należy szukać poparcia dla własnych marzeń w oczach innych ludzi, bo to nie ich życie. Czasem trzeba mieć odwagę zawalczyć o siebie.
Ja sobie poczytam, bo życie jest krótkie.
Carlos Ruiz Zafón, "Gra anioła"

Wróć do „Scholarium prozatorskie”