Pomniejsze sprawy

Pomocna dłoń: problemy techniczne, merytoryczne, "jak" i "co" pisać, pomoc z drobniejszymi sprawami.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Pomniejsze sprawy

Post#1 » 17 kwie 2009, o 15:27

Zawsze warto założyć temat ogólny, w którym można się poradzić odnośnie spraw drobniejszych - lub też, jeżeli ktoś zwyczajnie nie ma ochoty zakładać osobnego tematu na swój problem.

Więc ja, na wstępie, pytam - co sądzicie o pomyśle, by każdy rozdział zamykał się na miesiącu, a na wstępie każdego z nich widniałoby np. "styczeń XXXX roku", "luty XXXX" i po kolei. Problemem jest to, jak to odbiorą czytelnicy, czy nie aby jako ułatwienie sobie roboty przez zaznaczenie czasu akcji na początku i tak dalej, poza tym długość rozdziałów, bo o ile zapewne część miałaby po dziesięć-pietnaście, niektóre mogłyby mieć więęęęcej.

Awatar użytkownika
Lena
scyzoryk
scyzoryk

Re: Kącik porad

Post#2 » 18 kwie 2009, o 11:35

Jeśli chodzi o moje zdanie, to nie widzę w tym nic złego. Czytałam ostatnią taką książkę, "Jesienne Ognie", w której także autorka na początku kazdego rozdziału zaznaczała czas akcji (miało to jednak pewne znaczenie dla fabuły). Oceniającą nie jestem (kiedyś tylko zdarzył się drobny epozod xD), ale namiętnie czytuję literaturę blogową i bawię się w krytyka takowej, dlatego jako czytelnik mogę powiedzieć, że by mi to nie przeszkadzało. Normalny zabieg literacki, a nie jakieś ułatwianie sobie roboty...
Rozdziały ewentualnie możnaby podzielić na dwie części, choć ja osobiście nie mam nic przeciwko tak długim notkom... Jednak z doświadczenia wiem, że z tym różnie bywa.

No, to tyle, jeśli chodzi o moją opinię ^^

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#3 » 18 kwie 2009, o 13:27

Pomysł nie jest zły, choć musiałabyś go najpierw wypróbować. Bo niby ułatwia, ale tak naprawdę może ograniczać-akcja podzielona równomiernie na miesiące może wyglądać trochę dziwnie. Wiadomo - raz się dzieje więcej, raz się dzieje mniej, a bywa że nie dzieje się praktycznie nic. Więc myślę, że zrób sobie tak kilka rozdziałów "na próbę" tym systemem, żeby zobaczyć, czy w ogóle się sprawdza :)
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Awatar użytkownika
Camenne

Post#4 » 18 kwie 2009, o 13:38

Dzięki za opinię, wiele dla mnie znaczy obiektywne zdanie - wiadomo, zawsze warto się dowiedzieć, co o jakimś pomyśle sądzą inni :D

Lena: myślę, że dla literatury blogowej taki zabieg spokojnie uchodzi, tyle że chciałabym się wybić już z tego poziomu, a wskoczyć na książkowy, mimo wszystko. Wiadomo, że opowiadania blogowe ocenia się zupełnie inaczej niż wydaną na iluś-set stronach powieść, a że chyba wyrosłam już z blogów, czas podwyższyć sobie poprzeczkę, a przynajmniej spróbować, czy da się radę :)

Lailerosse : i to jest główny problem - akcja. Obecnie mam rozdziały podzielone na większe wydarzenia, średnio każdy ma może z osiem-dziesięć stron, ale gdyby przyszło mi połączyć je pod względem miesięcy, niektóre mogłyby mieć i pięćdziesiąt, jak nie więcej, gdy inne dwadzieścia. Ale muszę wypróbować, bo wtedy zobaczę, jak to będzie wizualnie wyglądać :)

Awatar użytkownika
Lena
scyzoryk
scyzoryk

Post#5 » 18 kwie 2009, o 17:24

Wybacz, nie wiedziałam, że jesteś już na tak zaawansowanym poziomie pisania ^^' Po prostu zasugierowałam się wzmianką o oceniających, którzy są niewątpliwie elementem charakterystycznym dla blogowej słopeczności literackiej.
Wracając do tematu - ja myślę, że taki podział ma sens, kiedy ma jakieś znaczenie dla fabuły, ma w jakiś sposób wpływać na jej odbieranie. Oczywiście jeśli zastanawiasz sie nad tym tylko w ramach "eksperymantu", to co innego, ale wtedy chyba nie musisz się pytać nikogo o zdanie :)

Beatrice
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#6 » 19 kwie 2009, o 00:29

Takie rozwiązanie może mieć dużo wad i zalet. Ale sądzę, że jednak będzie bardziej uciążliwe niż pomocne. Pierwsza rzecz – narzucasz sobie konsekwencję, obowiązek. Może zabraknąć zwyczajnego pierwiastka zaskoczenia, czytelnik będzie mieć pełną „kontrolę” nad wydarzeniami (ja przykładowo wolę, gdy treść mnie przytłacza x)), co może stać się zwyczajnie nudne. Po drugie – jak zauważyła już słusznie Lail (pozwolę sobie tak skracać, chyba że pani ma coś przeciwko;p), z akcją różnie bywa. Po trzecie, tak zupełnie prozaicznie, to spore utrudnienie dla ciebie. Łatwo się pogubić. Po prostu zastanów się, czy warto i czy właśnie tego oczekujesz od tego tekstu. Jeśli pragniesz matematycznej doskonałości – próbuj.
i'm killing time with a timebomb

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#7 » 19 kwie 2009, o 12:56

Lail... podoba mi się 8-)

Hm, powinnam jeszcze tu coś inteligentnego napisać, ale nie bardzo wiem, co... Generalnie - nie będziesz wiedziała, póki nie spróbujesz. Ja nigdy nie byłam zwolenniczką takiego "sztywnego" dzielenia tekstu, ale może akurat u Ciebie to się sprawdzi.
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Awatar użytkownika
Camenne

Post#8 » 10 cze 2009, o 15:25

Mam pytanie odnośnie kanonu potterowskiego, a konkretnie o nazwy, bo niewiele już pamiętam - jak nazywano rodziny mieszane, czarodziejsko-mugolskie? Potrzebne mi to do ff, którego aktualnie tłumaczę, a nie potrafię sobie skojarzyć tego określenia. Pamięta może ktoś (o ile takowe było)? ;)

Beatrice
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#9 » 14 cze 2009, o 21:43

Eee, nie było żadnego określenia nazywającego „typ rodziny”, raczej poszczególne jednostki – mieszaniec. I tyle:)
i'm killing time with a timebomb

Awatar użytkownika
Camenne

Post#10 » 14 cze 2009, o 22:55

Okej, skojarzyłam po prostu mugolaki i nie byłam pewna, w każdym razie użyłam nieproblemowego "półkrwi", spokój. Niemniej dzięki ;)

Wróć do „Kącik porad”