Imieniny

Wszystko, co zawiera się w słowie "sztuka", a także twórczość inna niż literacka.
adney
scyzoryk
scyzoryk

Imieniny

Post#1 » 7 lis 2017, o 01:03

Niedawno zorientowałem się, iż tradycja świętowania imienin ma swoje źródło w religii katolickiej. Nigdy nie miałem przemyśleń na temat genezy tego obyczaju, traktowałem to jako coś co jest i zawsze było, imiona solenizantów były w gazetach, telegazecie, nawet w autobusach. Jestem ciekaw czy wśród młodszego pokolenia zwyczaj ten jest wciąż żywy? Ja i większość moich znajomych skończyliśmy obchodzić urodziny na osiemnastce, a własnych imienin nie obchodzimy. Może to się zmienia w momencie zawarcia ślubu itd. jak człowiek się ustatkuje i szuka okazji żeby się spotkać, bo ciągle zapracowany... co sądzicie?

Awatar użytkownika
Maniokowa
scyzoryk
scyzoryk

Imieniny

Post#2 » 7 lis 2017, o 16:33

Jak już, to świętuję imieniny starszej części rodziny - rodziców, wujków, cioć, dziadków. Przynajmniej staram się nie zapomnieć, ponieważ wiem, że starszym sprawia frajdę, kiedy zabiegane dzieci znajdą chwilę i wpadną z kwiatem i buziakiem.
Coś w tym jest, że z wiekiem zaczynamy szukać okazji do spotkań. Nie są one już tak spontaniczne, jak na przykład w liceum czy na studiach. Wiadomo, znajomości się poluźniają. Każdy idzie w swoją stronę, pojawiają się nowe obowiązki, dlatego takie wydarzenia zaczynamy planować z wyprzedzeniem, aby wszystkim zaproszonym odpowiadał termin.

Awatar użytkownika
Kelorth
scyzoryk
scyzoryk

Imieniny

Post#3 » 7 lis 2017, o 17:04

Nigdy nie obchodziłem imienin ani nie znam człowieka, który je świętuje. Każdy kalendarz podaje inne imiona, więc trudno to brać chyba na poważnie. Czasami po prostu z nudów patrzę na ten kalendarz i sprawdzam, jakie są dzisiejsze imieniny. Bywa, że się powtarzają i w tym roku Teresa miała dwa razy w jednym miesiącu. 26 listopada jest rzekomo Sylwestra... 31 grudnia też. Jako mieszkaniec Śląska, z rodziny górniczej, uważam to za głupi pretekst do złojenia dwóch butelek wódki z kimś, kto sam nie stroni od alkoholu.
Sometimes... I dream about cheese...

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Imieniny

Post#4 » 11 lis 2017, o 20:19

Też się ostatnio zastanawiałam nad imieninami, bo sama nie obchodzę i w mojej rodzinie nigdy nie było takiego zwyczaju, a coraz częściej spotykam ludzi, którzy je świętują i czasem naprawdę hucznie (trochę stereotypowo). Za to obchodzi się urodziny, wśród moich najbliższych znajomych też, ale częściowo dlatego, że to po prostu dobra okazja, by się spotkać, zwłaszcza, że jesteśmy rozrzuceni po całej Polsce.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Karen
mistrzyni tortur przy użyciu narzędzi dentystycznych
mistrzyni tortur przy użyciu narzędzi dentystycznych

Imieniny

Post#5 » 13 lis 2017, o 18:45

Ja osobiście nie świętuję imienin, ba, mało kto pamięta o nich, bo imieniny Elizy są zaledwie kilka razy do roku i często kalendarz milczy na ich temat. Te najbliżej po moich urodzinach, to 14.06 i w sumie, to sama na ogół o nich zapominam.
Za to życzenia składam ''starszemu pokoleniu'' rodziny, bo tam, to zapomnieć o imieninach byłoby narażeniem się. :kuku:
„Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy!”

Awatar użytkownika
Camenne

Imieniny

Post#6 » 22 lis 2017, o 08:46

mało kto pamięta o nich, bo imieniny Elizy są zaledwie kilka razy do roku i często kalendarz milczy na ich temat.

Mojego imienia nawet nie ma w kalendarzach! :D Co akurat odpowiada mi, nie będę ukrywać.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Briala
lekki sztylet
lekki sztylet

Imieniny

Post#7 » 22 lis 2017, o 15:23

U mnie się nie świętuje imienin w ogóle. Rodzina mało wierząca, a tu chyba o patrona świętego chodzi? Nie wiem, już babcia i ciocie nie obchodziły. Za to wujek ze Śląska, górnik z zawodu, jak nie dostał kartki na imieniny, to obrażał się śmiertelnie.

Awatar użytkownika
Eneriston
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Imieniny

Post#8 » 22 lis 2017, o 23:40

W mojej rodzinie imienin też się raczej nie obchodzi. Jedynie babci zawsze się składa życzenia, przychodzi z czekoladkami, kwiatkiem, dużą radość jej to sprawia. Ale imieniny wydają mi się trochę naciągane. W ciągu roku często się powtarzają i ostatnio nawet gdzieś słyszałam zdanie typu "Jesteś już dorosły, wybierz sobie dzień, w którym chcesz obchodzić imieniny". Sztucznie to brzmi.
Ja sobie poczytam, bo życie jest krótkie.
Carlos Ruiz Zafón, "Gra anioła"

Łotr
scyzoryk
scyzoryk

Imieniny

Post#9 » 7 gru 2017, o 10:18

U mnie w okolicy jeszcze jakieś 10 lat temu obchodziło się hucznie imieniny, a teraz w ogóle. Tradycja umiera.
W każdej chwi­li codzien­ności toczy się niewidzial­na bit­wa o umysł. Tyl­ko owo­ce świad­czą o tym, ko­mu/cze­mu od­da­liśmy pro­wadze­nie w tej walce.... Pracuję jako Księgowa Kalisz.

Wróć do „Kulturalnie”