Literatura polska

Dyskusje o książkach, ich autorach i na pokrewne tematy.
Awatar użytkownika
i_am
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Literatura polska

Post#1 » 21 gru 2016, o 16:37

Cześć, ludki! :)

Nie znalazłem takiego tematu, który chciałbym tutaj zacząć, jeśli gdzieś mi umknął, to wybaczcie.
Brakuje mi w życiu rozmów o literaturze polskiej, a myślę, że szkoda, bo jednak każda literatura narodowa ma się czym pochwalić, obronić. I nie mówię tu o Mickiewiczach czy innych, bo każdym w swoim kraju ma takich. Bardziej chciałem Was zapytać o tę współczesną, którą czytacie. Co byście polecali? I przede wszystkim dlaczego?
Ale czego np. zupełnie nie polecacie, a jest popularne?
I potser no seré el teu amic,
ni tindré res a veure amb si ets o no ets feliç.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Literatura polska

Post#2 » 23 gru 2016, o 13:01

Jacek Dukaj jeśli chodzi o klimaty sf. Nieziemska i zarazem bardzo realistyczna proza.
Piotr Langenfeld, jeżeli lubisz nurt historii alternatywnej i interesują cię klimaty militarystyczne.
Jeśli chodzi o publicystykę, to ostatnio zacząłem zapoznawać się z filozofią księdza Michała Hellera, bardzo ciekawe ma podejście do pojmowania rzeczywistości. Gdy masz konika na punkcie nauk ścisłych, to polecam.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Literatura polska

Post#3 » 26 gru 2016, o 21:31

Wstyd się przyznać, ale trochę już nie czytałam polskiej literatury, no, może poza ostatnio Grzędowiczem, i niewiele mi przychodzi do głowy.

Dukaja gorąco polecam, i_am, zwłaszcza, jeżeli nie czytałeś do tej pory fantastyki i chcesz zacząć. Lema, oczywiście, też. Koniecznie sięgnij choćby po "Solaris".
Zawsze też bardzo ceniłam Jacka Sobotę za "Głos Boga" - mroczną i świetną fantastyczną interpretację Ewangelii.

Awatar użytkownika
i_am
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Literatura polska

Post#4 » 27 gru 2016, o 00:18

Cam, właśnie po to założyłem ten wątek, żeby sobie wzajemnie polecać polską literaturę, bo pewnie wielu z nas ma tyły.

Ostatnie, co czytałem z polskiej fantastyki to Pilipiuk. I pamiętam, że śmiałem się jak dzika świnia, więc może wrócę do niego i siegnę w końcu po Lema. :D
I potser no seré el teu amic,
ni tindré res a veure amb si ets o no ets feliç.

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji
Opiekun poezji

Literatura polska

Post#5 » 21 wrz 2017, o 21:33

Myślę, że to dobre miejsce. Słuchajcie, może ktoś mi pomoże. Słyszałam ostatnio w radiu o książce Polek, które przeprowadziły wywiady z kobietami, które przeżyły niemieckie obozy i łagry. Pamiętam niestety tylko tyle, ale z tego, co wiem, to jakaś nowość. Czy ktoś coś wie na ten temat?
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Literatura polska

Post#6 » 21 wrz 2017, o 21:40

Liusah pisze:Myślę, że to dobre miejsce. Słuchajcie, może ktoś mi pomoże. Słyszałam ostatnio w radiu o książce Polek, które przeprowadziły wywiady z kobietami, które przeżyły niemieckie obozy i łagry. Pamiętam niestety tylko tyle, ale z tego, co wiem, to jakaś nowość. Czy ktoś coś wie na ten temat?

Czy to książka: Przetrwałam.?

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji
Opiekun poezji

Literatura polska

Post#7 » 22 wrz 2017, o 11:22

DuralT pisze:Czy to książka: Przetrwałam.?

Dural! Jesteś wielki! Tak, to ta książka, dziękuję Ci bardzo. Wiedziałam, że jak tu rzucę temat, to czegoś nowego się dowiem, ale nie myślałam, że efekty będą aż takie. I do tego błyskawiczne. Dzięki jeszcze raz. Jesteś Mistrz!
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Literatura polska

Post#8 » 22 wrz 2017, o 12:15

Jemtem na bieżąco z książkami związanymi z pierwszą połową dwudziestego wieku. Osobiście jej jeszcze nie czytałem.

Wróć do „O literaturze”