Przy świątecznym stole

Okruchy realizmu. Proza pozbawiona wątków fantastycznych: obyczajowa, psychologiczna, romanse, kryminały i inne.
Awatar użytkownika
Briala
lekki sztylet
lekki sztylet

Przy świątecznym stole

Post#1 » 6 gru 2017, o 10:35

6 grudnia: szron, mróz, koksownik

Święta to wyjątkowy czas. Nieważne, że śnieg czy mróz. To jedyny taki moment, kiedy ludzie zbierają się w rodzinnym gronie. I my staliśmy niemalże w idealnym kółeczku, wpatrując się z zadowoleniem w wynik ciężkiej pracy kilku ostatnich dni. Duma rozpierała nasze serca.
Brakowało tylko jednego…
— Ale zimnica, psia jucha. Ja to bym się ogrzoł trocha. Tak od środka — stęknąłem, tęskniąc za specjałami Władzia.
Ach. To były czasy. Szkoda, że się przekręcił i zabrał ten przepis ze sobą do grobu.
Józek wyciągnął i oświetlił pokrytą szronem ostatnią butlę pysznego Władziowego bimberku nad rozpalonym skradzionym koksownikiem.
— Głupiś! — warknął Janek. — Ciepły chlać chcysz?

Tagi:

Awatar użytkownika
Echolalia
magiczna kosa
magiczna kosa

Przy świątecznym stole

Post#2 » 6 gru 2017, o 12:29

Przyjemne drabble. Mimo że ze śmiercią w tle, to wesołe - w końcu! Przyznam szczerze, że to miła odmiana od tych przygnębiających, smutnych i tragicznych tekstów, które ostatnio się pojawiają w ramach "Literackiego grudnia" :)
Tylko dlaczego gwarą zapisane są jedynie dialogi, skoro narratorem jest jeden z "gadających"?

Awatar użytkownika
Briala
lekki sztylet
lekki sztylet

Przy świątecznym stole

Post#3 » 6 gru 2017, o 12:36

Właśnie zastanawiałam się, czy narrator powinien też być „gadający”, czy bardziej oficjalny, żeby tekst nie stał się niezrozumiały. Poza tym są jednak trochę różnice w gadaniu gwarą. Mam znajomych, którzy używają jakiegoś gadania dziwnego i gwary tylko przy innych swoich znajomych, którzy tak mówią, a na co dzień mówią czystą polszczyzną... :P

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Przy świątecznym stole

Post#4 » 6 gru 2017, o 14:51

Czy to Śląsk? :D (proszęwybaczyćignorancjęnieznamsięwstyd)
Bardzo przyjemny drabbelek! Bije od niego dużo świątecznego ciepła, jest taki trochę... sielski, wbrew pozorom. Podobał mi się.
Pozdrawiam. <3
where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Briala
lekki sztylet
lekki sztylet

Przy świątecznym stole

Post#5 » 6 gru 2017, o 15:33

Nie wiem, może być i Śląsk. Ale chyba niektórzy starzy ludzie też tak czasem mówią. :D Cieszę się, że się spodobało! <3

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Przy świątecznym stole

Post#6 » 6 gru 2017, o 18:17

Przeurocze! Na tyle, na ile uroczy mogą być Józek i Janek z martwym Władziem w tle. Zabawne drabble, fajna puenta, krótki tekścik z prostym żartem, a rozbawił mnie jak żaden ostatnio.

:piorko:
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Echolalia
magiczna kosa
magiczna kosa

Przy świątecznym stole

Post#7 » 6 gru 2017, o 18:37

Briala pisze:Mam znajomych, którzy używają jakiegoś gadania dziwnego i gwary tylko przy innych swoich znajomych, którzy tak mówią, a na co dzień mówią czystą polszczyzną... :P

Tak, tak, to też prawda. Ale i tak fajnie by było przeczytać gwarowego drabble'a :D

Awatar użytkownika
Briala
lekki sztylet
lekki sztylet

Przy świątecznym stole

Post#8 » 7 gru 2017, o 00:47

Camenne, miło mi. <3

Echolalia, kurde, sama nie wiem, czemu nie pomyślałam o tym, żeby całość napisać jednolicie. Teraz to się wydaje takie oczywiste. Nie wiem, o czym myślałam wcześniej, że tego nie zrobiłam... xD

Wróć do „Proza obyczajowa”