Indianie Środkowej Europy

Inny punkt widzenia. Felietony, eseje, recenzje, reportaże, wywiady i pokrewne formy.
Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#11 » 16 maja 2017, o 19:52

Powiem tak: ja o Łemkach dowiedziałam się na studiach, jak jednego poznałam. Nie wcześniej. A z Małopolski jestem, do takich Gorlic na przykład mam rzut beretem. Nic mi o nich w szkole nie mówiono, rodzinnie nie jestem w żaden sposób skoligacona, więc i przy obiedzie nikt o nich nie wspominał. Nie myślę zatem, by nasza niewiedza wynikała z głupoty i słabej pamięci - według mnie oni się po prostu nie wychylają, a i "nas" do nich nie ciągnie. Teraz ów Łemek jest moim dobrym przyjacielem, więc o ich kulturze i historii wiem nieco więcej niż przed rozpoczęciem studiów, a co cieszy jeszcze bardziej, to to, że mogę czasami posłuchać ich języka, który powoli wymiera. Na UJ na którymś tam roku studiów łemkowskiego jest chyba pięciu studentów.

Co do tekstu - przeniosłabym go do Publicystyki, za pozwoleniem autora. Bardziej mi to felietonem pachnie niż opowiadaniem.
Znalazłam w nim kilka powtórzeń i błędów kosmetycznych, ale ogólnie rzecz ujmując, czytało mi się go bardzo płynnie i przyjemnie. Jest dobrze napisany, o.
Pozdrawiam serdecznie.
why must the weakest be sacrified?

Tagi:

Awatar użytkownika
Marian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#12 » 16 maja 2017, o 21:06

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego tekstu i za uwagi.
whatsername pisze:Nie myślę zatem, by nasza niewiedza wynikała z głupoty i słabej pamięci...

Nie miałem tego na myśli. Pisząc o nieuważnych uczniach i telewidzach, chciałem nieco sarkastycznie przedstawić źródło powszechnej niewiedzy o Łemkach i ich historii.

whatsername pisze:Co do tekstu - przeniosłabym go do Publicystyki, za pozwoleniem autora.

Zgadzam się. Powinienem to umieścić w innym dziale.

Pozdrawiam :smile:

kresowa pani
Wydany pisarz

Post#13 » 10 cze 2017, o 12:20

U mnie w domu mówiono "Łemko" i chyba dobrze, bo Rodzina z Małopolski Wschodniej. Tak jak nie mówi się "Kaszub", lecz "Kaszuba"... :astonished:

Awatar użytkownika
Marian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#14 » 10 cze 2017, o 17:25

kresowa pani pisze:U mnie w domu mówiono "Łemko" i chyba dobrze, bo Rodzina z Małopolski Wschodniej. Tak jak nie mówi się "Kaszub", lecz "Kaszuba"... :astonished:

Sto procent racji. Powinno być "Łemko".
Pozdrawiam.

Wróć do „Publicystyka”