Nowy użytkowniku - daj się poznać, przywitaj się!

Proza i Poezja października - plebiscyt na najlepszy tekst miesiąca

Pojedynek nr 9: Camenne vs Lira

Wyzwij lub zostań wyzwany do literackiego pojedynku.

Głosuję na

Czas głosowania minął 5 wrz 2015, o 23:10

Zestaw A
6
75%
Zestaw B
2
25%

Liczba głosów: 8

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#1 » 23 lip 2015, o 20:55

Temat: Trzy twarze Doktora
Długość: 3 razy 100 słów
Warunki podstawowe: seria trzech drabbli do Doctora Who; każde drabble ma dotyczyć innego Doktora (10, 11 i 12), inspiracją/tematem są trzy odcinki: "Daleks in Manhattan" (sezon 3, odcinek 4), "The Angels Take Manhattan" (sezon 7, odcinek 5) i "The Caretaker" (sezon 8, odcinek 6). Drabble mają dotyczyć wybranych odcinków w znaczący sposób, więc są one jednocześnie promptami do pojedynku.
Termin pojedynku: 23 sierpnia 2015 r.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#2 » 22 sie 2015, o 23:06

Zestaw A

[center]Dotyk[/center]
Martha chwyta go za rękę przy każdej sposobności.
Czasem jej palce błądzą wzdłuż jego ramienia, wpijają się w miękki materiał przydługiego płaszcza, albo odciągają Doktora z dala od zagrożenia. Uścisk jej dłoni jest zdecydowany, bo Martha nie ma czasu na wahanie ani wątpliwości, gdy każda sekunda może stać się różnicą pomiędzy życiem a śmiercią. Nawet jeżeli się boi, nie pozwala sobie na słabość.
Doktor wie, że nie musi pilnować jej na każdym kroku, więc pozwala swoim myślom błądzić.
(Biała róża na toaletce jest wciąż świeża, ścięta zapewne nie dalej jak poprzedniego dnia, a on nie potrafi oderwać od niej wzroku.)

Nikt tak dobrze jak Doktor nie wie, że kłamstwa są łatwe - zwłaszcza te, które opowiada samemu sobie. Najbielsze z białych, spływają z jego ust równie łatwo jak wcześniej groźby i puste obietnice. Powtarza je każdego dnia, powiela wraz z każdym uśmiechem, ale nawet to nie wystarczy by kogokolwiek przekonać. Teraz jest za późno, o wiele za późno, a on już nie potrafi uciekać.
Gdy ostrożnie dotyka jej ręki, palce River są bezwładne, tak jak gdyby wciąż były zamknięte w śmiertelnie niebezpiecznych okowach z kamienia. Za późno.
(Składa pocałunek na grzbiecie jej dłoni, chociaż to zbyt mało na wyrównanie rachunków.)

Ludzkie ograniczenia nie dotyczą Władców Czasu, jednak nawet on wie, że wchodzenie dwa razy do tej samej rzeki jest niemądre. Tutaj na każdym kroku czekają na niego wspomnienia: te, których już nie chce pamiętać, jak twarze przyjaciół uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach w holu opustoszałej po godzinach szkoły. Jego historia ma wiele początków i końców tak samo definitywnych jak ten ostateczny, a Doktor doskonale potrafi rozpoznać początek końca.
Clara uśmiecha się szeroko i wyciąga przed siebie rękę, ale to Danny splata ich palce ze sobą.
(Wysypisko śmieci wygląda tak samo jak pięćdziesiąt/tysiąc lat temu, gdy zjawił się tu po raz pierwszy.)

Awatar użytkownika
Camenne

Post#3 » 22 sie 2015, o 23:09

Zestaw B

[center]Utraceni[/center]
Nigdy nie potrafił zapomnieć twarzy tych, których utracił. Nie potrafił wybaczyć tym, którzy się do tego przyczynili. Poczucie winy zżerało go od środka, falami chłodu i bólu opanowywało całe ciało, serce i świadomość. Gniew krył się głębiej. Spoczywał w czułych objęciach ze strachem i obawą, jakby tylko czekał, aż stare nazwy ożywią wspomnienia, a nowe zagrożenia przypomną, jak w parę chwil łatwo jest wiele stracić.
Dalekowie.
Gdy gniew przebudzał się z uśpienia, rozniecał w umyśle ogień, trawił niczym gorączka.
Choroba ta miała wiele imion.
Poległych, których nie mógł uratować. Zaginionych, których nie mógł odnaleźć.
Utraconej, której nie mógł przestać kochać.

[center]Zakończenia[/center]
Doktor nienawidził zakończeń. Wyrywał ostatnie strony książek, by nie poznać ich treści. Unikał pożegnań, starał się odwlekać, by nigdy nie nadeszły.
Zakończenia przypominały mu o nieuniknionym i tym, jak bardzo różnił się od swoich towarzyszy. Gdy inni starzeli się i umierali, on pozostawał nieruszony upływem czasu. Był niczym nieśmiertelny bóg o młodej twarzy, który patrzył, jak wszyscy odchodzą. Jedyne, w czym liczył mijające chwile, były wspomnienia, tęsknota i żal.
Choć chciał, nie mógł wyrwać ostatniej strony z życia Pondsów. Oni jednak napisali własny epilog. Żyli tak, jak wybrali, i tak umarli. Razem. W ich zakończeniu nie było miejsca dla Doktora.

[center]Istotne sprawy[/center]
Doktor zawsze podejmował się dylematów, którym nie mógł sprostać nikt inny. Jego imię budziło grozę. Był jedyny w swoim rodzaju. Nieugięty, zgryźliwy, czasem bezwzględny, bez sumienia. Trudny, podobnie jak rozwiązywane przez niego problemy. Galaktyczne konflikty, wojny, zagłady wszechświata, wymierające antyczne rasy.
Tym razem problem wyglądał na bardziej przyziemny. Czarny płaszcz zamienił na popielaty uniform, a soniczny śrubokręt…
Clara nie potrafiła ukryć zdumienia.
— Doktorze, chcesz uratować świat za pomocą… miotły?
— Jestem woźnym! A to jest mop, nie widzisz? — Wywrócił oczami. — Mam ważne sprawy do załatwienia.
— Jakie sprawy?
— Ważne!
— To świetnie. — Clara skrzyżowała ręce i skinięciem brody wskazała podłogę. — Tu ominąłeś plamę.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#4 » 22 sie 2015, o 23:11

[center]Zapraszam do czytania, komentowania i głosowania na najlepszy zestaw trzech drabble w pojedynku. Ankieta jest otwarta do 5 września 2015 r.[/center]

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#5 » 23 sie 2015, o 08:50

Zagłosowałam na ZESTAW - B - ponieważgdyż bardziej mnie wciągnął i wydaje mi się bardziej adekwatny do tematu.

Daniel
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#6 » 23 sie 2015, o 11:17

Oba zestawy na podobnym poziomie literackim. Trudno wybrać lepszy, jednak zagłosują na zestaw A.
"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany"
Carlos Ruiz Zafón

Nie lubię językowego nazizmu. Życie jest po to, żeby uczyć się na błędach.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#7 » 23 sie 2015, o 11:24

W pierwszym miałem naprawdę wielki problem by ocenić co jest lepsze. Motyw silnej i niezależnej kobiety, która wspiera swojego ukochanego, czy motyw gniewu i zemsty. Wybrałem jednak A
W drugim nie miałem żadnych wątpliwości. Zdecydowanie A, ze względu na motyw kłamstwa i okłamywania samego siebie. Uwielbiam go.
W trzecim po krótkim namyśle stwierdziłem, że wolę B, ponieważ jest to jedyny pozytywnie nastawiający mnie tekst w tym zbiorze. Zabawny i klarowny, oraz niosący przesłanie ,,jeśli chcesz oczyścić świat, zacznij od siebie".
2:1 wygrywa A.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#8 » 30 sie 2015, o 13:48

Hej, głosujcie!

Awatar użytkownika
Echolalia
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#9 » 4 wrz 2015, o 12:49

Doktora widziałam jedynie 2-3 sezony i było to lata temu, więc niestety nie nawiążę do historii z wymienionych odcinków.
Teksty napisane są na podobnym poziomie, więc trudno wybrać lepszy zestaw. W zestawie A jest jednak coś, co mi się nie podoba ;)
jednak nawet on wie, że wchodzenie dwa razy do tej samej rzeki jest niemądre

Nie tyle niemądre, co niemożliwe. Rozumienie tego powiedzenia jako robienie czegoś po raz drugi jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Hm... co prawda Doktor jest Władcą Czasu, więc mogłaś użyć ten zwrot poprawnie, ale to jednak nawet on wie wtedy nie powinno się raczej pojawić.
Myślę, że pierwszy tekst zestawu B lepiej by się prezentował bez tego enterowania.

Po długim zastanawianiu się stwierdziłam, że bardziej odpowiada mi nastrój zestawu A.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#10 » 6 wrz 2015, o 15:11

[center]Przewagą głosów zwyciężył tekst autorstwa Liry. Gratulacje, Lir! :D
Serdeczne dzięki wszystkim - głosującym za poświęcenie czasu na lekturę, oddanie głosu i komentarze.[/center]

Wróć do „Pojedynki”