Nowy użytkowniku - daj się poznać, przywitaj się!

Proza i Poezja października - plebiscyt na najlepszy tekst miesiąca

Pojedynek nr 10: agathas vs NinehnElizabeth

Wyzwij lub zostań wyzwany do literackiego pojedynku.

Głosuję na

Czas głosowania minął 19 sie 2015, o 15:05

Tekst A
2
15%
Tekst B
11
85%

Liczba głosów: 13

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#1 » 25 lip 2015, o 22:12

Temat: atmosfera, sceneria zimowa (tak więc duże pole do popisu)
Forma: drabble - 100 słów
Słowa klucze: śnieg, wieczór, apetyt
Termin: 25 sierpnia 2015 r.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#2 » 5 sie 2015, o 15:02

TEKST A
Opowieść zacznie się w zimowy wieczór, gdy dzieci leżą w łóżkach, oczekując na nadejście dnia…
- Obudźcie się wreszcie! –Gabgul trzasnął piąstką w stół.
Obok objadał się czymś z apetytem Jabul, najmłodszy członek zgromadzenia.
- Nie wiem – zamyślił się elf z naprzeciwka, którego głowa spoczywała na stoliku. – Co roku jest to samo, jaki sens…
- Dlaczego zawsze musi tak być? – rozzłościł się Gabul. –Tylko narzekacie! Moglibyśmy już władać światem, ale wy…!
Przerwał mu głośny huk. Drzwi walnęły o ścianę wpuszczając tumany śniegu. Na progu stanął trzymetrowy święty Mikołaj i spojrzał z góry na malutkie postaci.
-Znalazłem was! – zahuczał grubym głosem. – Teraz wy szukajcie!

Awatar użytkownika
Camenne

Post#3 » 5 sie 2015, o 15:03

TEKST B

[center]Boże Narodzenie w Daisy Town[/center]
Wszyscy czekali na ten jeden szczególny wieczór, który nadchodzi tylko raz w roku. Śnieg przykrywał ogrody i drogi pewnego angielskiego miasteczka, na stole stawiano pyszne dania albo wieszano bombki. Jednak każdy dom spędzał właśnie tę godzinę w inny sposób:
Lewisowie siadali do kolacji razem z dziećmi i wnuczętami, Eliotowie śpiewali kolędy, Mary Grey dokazywała na bujanym koniku, a Harry Nesbit pałaszował z apetytem świąteczne wypieki. Pani Radcliffe czytała książkę przy kominku, natomiast pan Fielding mordował niewierną żonę.
W każdym razie cokolwiek w tym momencie robił mieszkaniec Daisy Town, nie ominie go podarek. Niestety, tylko pani Fielding nie rozpakuje swojego prezentu.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#4 » 5 sie 2015, o 15:20

[center]Zapraszam do czytania pojedynkowych tekstów! Na najlepszy tekst pojedynku można głosować poprzez oddanie głosu w ankiecie do 19 sierpnia. Zachęcam gorąco do komentowania - autorki z pewnością bardzo chętnie przeczytają, co sądzicie o ich drabblach.
Powodzenia![/center]

Deneve

Post#5 » 5 sie 2015, o 15:32

Po pierwsze: w "tekście A" jest sporo błędów. Brakuje przecinków przy imiesłowach, momentami brakuje też spacji. Sam tekst jest ładny i uroczy, ale to "tekst B" ma, jakby to powiedzieć, mocniejsze, bardziej przewrotne i ujmujące zakończenie. Trudno napisać dobre drabble, bo trudno ująć czytelnika w stu słowach, ale myślę, że "tekst B" ma w sobie "to coś". :)

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#6 » 5 sie 2015, o 16:23

Tekst A z powodu elfów :D. na błędy nie zawracałam uwagi.

Zireael
Lewa ręka ciemności
Lewa ręka ciemności

Post#7 » 5 sie 2015, o 23:10

Ojej, jak ja nie znam się na drabblach... nigdy nie przemawiała do mnie ta forma, ale dziś jestem zaskoczona - obydwa mi podeszły! Krótkie, treściwe, z dobrą puentą. Błyskotliwe. Przepraszam, że więcej nie napiszę, ale o drabblach naprawdę się nie da ;)
Ocenę pozostawię sobie, a co! :) Tzn zagłosuję, ale niejawnie.
Salve lux post tenebras!

www.alternation.pl / www.alternation.eu

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Post#8 » 6 sie 2015, o 12:21

Święta? Teraz? XD

Ja jawnie głosuję na tekst B, głównie z powodu pomysłu, który pasuje do tak krótkiej formy. Tekst A byłby lepszy, gdyby miał w sobie więcej treści: za dużo tutaj postaci, wszystko się miesza w tych 100 słowach i generalnie nie do końca wiadomo o co chodzi. Za dużo w A niepotrzebnych informacji, których w oszczędnych drabblach być nie powinno i czasem coś zgrzyta też stylistycznie. Tekst B ma w sobie to, co w drabblach najlepsze: zaskakuje. Do tego ma też ładną puentę i generalnie został dobrze zaplanowany. Tutaj jednak przyczepiłabym się do tego, że niektóre słówka są zbędne i można było je wykorzystać inaczej. Niepotrzebne jest "pewnego", a "na stole stawiano pyszne dania albo wieszano bombki" brzmi trochę jakby bombki wieszano na stole. Zmieniłabym też na pewno "każdy dom" na "każda rodzina", bo domy zazwyczaj świąt kościelnych nie respektują. :) Zmieszane są też czasy: "W każdym razie cokolwiek w tym momencie robił mieszkaniec Daisy Town, nie ominie go podarek." - powinien być albo przeszły albo teraźniejszy/przyszły w całym tekście, zwłaszcza tak krótkim. Tutaj jednak bardziej pasowało nazywanie postaci, chociaż wiemy o nich tak mało, wydają się realistyczne.

Generalnie: według mnie tekst B potrzebuje jeszcze szlifu, ale sam pomysł i wykonanie przekonuje mnie bardziej. Tekst A jest bardziej konwencjonalny i tematyką bardziej pasuje na opowiadanie niż drabble i przez formę wiele traci.
Hell hath no limits, nor is circumscrib'd in one self place; but where we are is hell,
And where hell is, there must we ever be.

Awatar użytkownika
Echolalia
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#9 » 9 sie 2015, o 11:18

Tekst A czytałam cztery razy - do tej pory nie zniknęło wrażenie chaosu, sensu też do końca nie wyłapałam. Ktoś wcześniej napisał, że pojawia się zbyt wiele postaci i ja się z tym zgadzam.
Tekst B ujął mnie pomysłem (bo lubię krwawe wątki), napisany jest też znacznie lepiej. I ten czarny humor w zakończeniu <ok> Widzę w nim potencjał na bardzo dobre drabble :D

Awatar użytkownika
zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#10 » 9 sie 2015, o 11:31

Zagłosowałam na tekst B ze względu na punkt kulminacyjny, którego brak mi w tekście A. Jednak w ostatnim zdaniu nie pasuje mi "tylko", chyba, że może nie złapałam przekazu?

Wróć do „Pojedynki”