Nowy użytkowniku - daj się poznać, przywitaj się!

Proza i Poezja października - plebiscyt na najlepszy tekst miesiąca

Wydawanie

Jak, co i gdzie wydać. Rynek wydawniczy i wydawnictwa, rozmowy o konkursach literackich i innych.
Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Wydawanie

Post#1 » 8 lip 2011, o 10:42

Ostatnio odkryłam ciekawą stronę, gdzie autorzy zamieszczają swoje książki w formie e-booków i mają z tego kasę. Oczywiście, w zależności od tego, ile osób pokusi się o internetowy zakup. Jednakże to też jest jakaś opcja dla osób, które chcą się w jakiś sposób wybić.
Po prostu robię za zły charakter.

Kiwi
magiczna kosa
magiczna kosa

Wydawnictwa i czasopisma

Post#2 » 3 mar 2012, o 18:37

A ja upatrzyłam sobie czasopismo, do którego bardzo bardzo chciałam coś wysłać, bo było cudownie piękne, na pachnącym matowym, szarym papierze i teksty były bajeczne i zgadnijcie co... ZNIKNĘŁO! Ani śladu i żadnej oficjalnej wiadomości, że zbankrutowało, albo śpi... Nazywało się chyba Korespondencja z Ojcem! Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
Możecie mówić, że brak mi odwagi, entuzjazmu, zaparcia, i tak dalej, ale jeśli coś, kiedyś już tam wypocę, wyślę tylko do wydawnictw, które publikują książki, które kocham i jeśli powiedzą NIE, SPADAJ DZIEWCZYNO to im uwierzę i spadnę i zacznę od zera. Mowi się trudno. Pisze się w końcu po to, żeby ktoś kto przeczytał i jeśli profesjonalni czytacze stwierdza, że jest nieczytelna na pewno maja racje, do żadnych self-publishingow, się nie posunę. Bo po co? Może się nie uda, ale mam frajdę, tyle wystarczy.

Awatar użytkownika
Skye
lekki sztylet
lekki sztylet

Re: Wydawnictwa i czasopisma

Post#3 » 4 mar 2012, o 11:44

Ja się z kolei spotkałam, nie osobiście co prawda, ale przez znajomego z inną praktyką. Pisze on mianowicie opowiadania i postanowił wysłać do jakiegoś większego wydawnictwa. Nie pytajcie jakiego, bo przyznać sie teraz nie chce. Wysłał im fragment dość obszerny, odpowiedzieli, że bardzo dobry i czy mogliby wiedzieć, jakie książki ma na koncie.
On zgodnie z prawdą napisał, ze żadnych.
I potem wydawnictwo przysłało list w którym nagle twierdzą, że jednak opowiadanie nie jest aż tak dobre i nie będą z nim współpracować. Ale kiedy już jakąś książkę wyda, to wtedy zapraszają. Ot właśnie, polują na znane nazwiska.
I wish I could be liked and admired. Or that I have a large sausage pizza. Of course, if I have a large sausage pizza, I wouldn't need to be liked and admired.

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#4 » 4 mar 2012, o 13:36

Tak, to jest bez sensu. Jak ktoś ma nazwisko to wydadzą mu praktycznie wszystko, niezależnie od jakości. Ale jak masz sobie wyrobić nazwisko, skoro nikt Cię nie chce bo nie masz wyrobionego nazwiska o.O To jest taki sam absurd, jak kiedy chcesz znaleźć pierwszą pracę i wymagają od Ciebie 5 lat doświadczenia.
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#5 » 4 mar 2012, o 13:52

To może być nie tylko wina podejścia do debiutantów, ale i wina pechowego roku na wydawanie, mnóstwo wydawnictw przez cyrk z vatem i wojną z empikiem zrezygnowało z wielu już zaplanowanych premier, nie mówiąc już o odrzucaniu propozycji, które pewnie zostałyby przyjęte jeszcze np. rok, dwa wcześniej.

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#6 » 9 mar 2012, o 00:15

Hm, w sumie to prawda. Rynek teraz jest bardzo niepewny, ludzie kupują mało książek, a przy rosnących cenach wszystkiego, wydawnictwa widać wolą inwestować w coś, co czytelnicy łykną chociażby dla nazwiska. Fakt, po prostu to nie jest dobry okres dla debiutantów.
Ale tam, żadna stagnacja nie trwa wiecznie, może coś się odmieni.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#7 » 22 mar 2012, o 13:33

A teraz smutna wiadomość.
To, co prawda, nie jest wydawnictwo a czasopismo literackie, ale warto wiedzieć.

Muszę przekazać Czytelnikom „Science Fiction, Fantasy i Horror” bardzo przykrą wiadomość. Jak powszechnie wiadomo, na rynku prasy od dłuższego czasu mamy do czynienia z zapaścią. Problemy finansowe dotyczą nawet bardzo znanych tytułów, wspieranych przez potężne koncerny. I nas nie ominął kryzys. Próbowaliśmy przeczekać zły okres, trwa on jednak zdecydowanie zbyt długo. Zostaliśmy więc zmuszeni, aby rozważyć sens dalszego wydawania „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Jest to decyzja ogromnie trudna i bolesna, ale w obecnym układzie ekonomicznym okazała się jedynym wyjściem. Zawieszamy wydawanie miesięcznika. Numer majowy będzie numerem ostatnim. Przynajmniej ostatnim na jakiś czas... Prenumeratorom zostaną, oczywiście, zwrócone pieniądze, a o sposobie rozliczenia poinformuję dokładniej w majowym artykule wstępnym. Bardzo, bardzo mi przykro...
Rafał Dębski

Naprawdę, naprawdę mi przykro, choć nie byłam stałą czytelniczką i czytałam raczej wyrywkowo, lubiłam SFFiHu. Smutne jest też to o tyle, że dla debiutantów SFFiH był jednym z lepszych, poczytniejszych, a to jakoś... To, że rynek się ma tak kiepsko, wcale mnie nie nastraja - jakby coś się kończyło.

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Wydawnictwa i czasopisma

Post#8 » 22 mar 2012, o 13:50

Nie powiem, żebym specjalnie lubiła SFFiH, nie zachwycało mnie jakoś specjalnie jakością tekstów, ale jako zjawisko samo w sobie to jest przykre. No ale cóż, taka jest rzeczywistość, mamy kryzys czytelnictwa plus kryzys ekonomiczny, można się było spodziewać. Teraz za to szansę mają na wybicie się czasopisma internetowe, które można ściągać za darmo.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#9 » 25 mar 2012, o 13:10

Ten artykuł polecano na jakiejś stronie, więc podzielę się linkiem: http://najpiekniejszyreaktor.blogspot.c ... -cz-i.html. Ja, w sumie na szczęście, do wysyłania propozycji się na razie nie zabieram, ale dla kogoś innego może akurat idealnie w porę :D

Nie jestem pewna, gdzie ktoś jakiś czas temu pytał, czy trzeba mieć całość tekstu i dopiero wysyłać, wydaje mi się, że tutaj... przypomniałam sobie, czytając ten fragment, więc go przytoczę.
Pierwszy krok to posłać swoją książkę do wydawcy.
Musisz więc tę książkę mieć. Albo przynajmniej jej większą część. Jeśli masz tylko jedno opowiadanie i pomysł na trzy kolejne, to najpierw napisz je wszystkie. Pojedyncze opowiadania czy wiersze proponuj czasopismom. Jeśli masz 20 pierwszych stron powieści, a resztę w zarysie, to najpierw dojdź z żywym mięsem tekstu przynajmniej do dwóch trzecich całości. Sam przed sobą sprawdź się jako autor, zanim wyślesz tekst zawodowcom, inaczej grozi ci falstart.

jolanta

Wydawnictwa literackie

Post#10 » 29 sie 2013, o 10:45

Chciałabym poruszyć jeden temat, mianowicie temat wydawnictw literackich, wielu z nas oprócz, że uwielbia czytać, to też kusi się o pisanie, ja wydałam trzy książki, do tej pory szpetnie nacięłam się na dwa wydawnictwa. Teraz pokusiłam się o wydanie książki w nowym wydawnictwie, które powstało, Białe Pióro, jak na razie ku zaskoczeniu jest ok, kontakt zawsze z nimi mam, co w przypadku w.w i e..t było niemożliwe, a co najważniejsze są pod opieką fundacji literackiej, co mnie też uspokoiło, bo najpierw z nimi gadałam, a oni działają już dość długo. A czy nacięliście się na jakieś wydawnictwa?

Wróć do „O wydawaniu”