Nowy użytkowniku - daj się poznać, przywitaj się!

Proza i Poezja października - plebiscyt na najlepszy tekst miesiąca

Promowanie twórczości

Jak, co i gdzie wydać. Rynek wydawniczy i wydawnictwa, rozmowy o konkursach literackich i innych.
Architekt
Wydany pisarz

Promowanie twórczości

Post#1 » 21 lip 2014, o 11:39

Na pewno każdy z nas ma jakieś materiały pochowane po szufladach, które chciałby skutecznie wypromować. No właśnie... tylko jak to zrobić? Macie jakieś "sprawdzony sposoby", żeby zainteresować szerszą publikę swoimi dziełami? ;)
"Nie urodziłem się, by przeżyć swe dni w blokach. Ja chcę mieć lokal jak cała Europa" :)
https://www.facebook.com/makarykaro

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Promowanie twórczości

Post#2 » 30 lip 2014, o 10:41

Nie wiem, czy tego dotyczy pytanie, ale myślę, że obecnie najlepszy sposób promowania siebie i swojej twórczości dla debiutanta jest uczestnictwo w konkursach literackich, to może i powolna, ale raczej skuteczna metoda na wyrabianie nazwiska. Wydawnictwa raczej nie publikują książek nikomu nie znanych autorów. Chyba że pytanie dotyczy stricte "marketingu" i pozyskiwania czytelników.

Halo, Architekcie, może tu wrócisz i nakreślisz, co dokładnie miałeś na myśli? :D

Stocado
lekki sztylet
lekki sztylet

Promowanie twórczości

Post#3 » 30 lip 2014, o 12:06

Konkursy konkursami, według mnie główną rolę gra popularność. Jeżeli jesteś znanym twórcą, chociażby w sferze internetowej, łatwiej ci pozyskać potencjalnych klientów. Samo wydanie książki w wersji papierowej czy elektronicznej nie jest problemem, weźmy pod uwagę portal wydaje.pl, który umożliwia ci stworzenie i sprzedaż własnej książki za darmo, o ile dobrze pamiętam (oczywiście jeżeli posiadasz własny projekt okładki i tak dalej w innym wypadku płacisz także za oprawę graficzną).
Co do konkursów... one rządzą się własnymi prawami i nigdy nie są do końca uczciwe ;-)
"A WIĘC NAGOŚĆ TO TYLKO ZAGINIONE MIASTO…"

Architekt
Wydany pisarz

Promowanie twórczości

Post#4 » 30 lip 2014, o 13:22

Camenne pisze:Nie wiem, czy tego dotyczy pytanie, ale myślę, że obecnie najlepszy sposób promowania siebie i swojej twórczości dla debiutanta jest uczestnictwo w konkursach literackich, to może i powolna, ale raczej skuteczna metoda na wyrabianie nazwiska. Wydawnictwa raczej nie publikują książek nikomu nie znanych autorów. Chyba że pytanie dotyczy stricte "marketingu" i pozyskiwania czytelników.

Halo, Architekcie, może tu wrócisz i nakreślisz, co dokładnie miałeś na myśli? :D

Pytanie dotyczyło wszystkich aspektów promowania swojej twórczości. Miałem na myśli zarówno sposoby promowania jak i narzędzia do tego używane, które według was są skuteczne. Wiem też że dużo śledzicie wydarzeń w świecie literackim, więc liczyłem również na jakieś fajne przykłady, które znacie, o których słyszeliście, lub które przydarzyły się wam i dla was działają ;)

Stocado pisze:Konkursy konkursami, według mnie główną rolę gra popularność. Jeżeli jesteś znanym twórcą, chociażby w sferze internetowej, łatwiej ci pozyskać potencjalnych klientów. Samo wydanie książki w wersji papierowej czy elektronicznej nie jest problemem, weźmy pod uwagę portal wydaje.pl, który umożliwia ci stworzenie i sprzedaż własnej książki za darmo, o ile dobrze pamiętam (oczywiście jeżeli posiadasz własny projekt okładki i tak dalej w innym wypadku płacisz także za oprawę graficzną).
Co do konkursów... one rządzą się własnymi prawami i nigdy nie są do końca uczciwe ;-)

Doszedłem do podobnych wniosków. O ile - OK - wydanie książki nie jest problemem, to załóżmy że wrzucę sobie książkę na wydaje.pl... i co dalej? Trzeba tą książkę wypromować. No właśnie, ale jak? ;)
"Nie urodziłem się, by przeżyć swe dni w blokach. Ja chcę mieć lokal jak cała Europa" :)
https://www.facebook.com/makarykaro

Awatar użytkownika
Camenne

Promowanie twórczości

Post#5 » 30 lip 2014, o 13:57

O ile - OK - wydanie książki nie jest problemem, to załóżmy że wrzucę sobie książkę na wydaje.pl... i co dalej?

W przypadku wydawania własnym sumptem lub w formie ebooka być może nie, ale faktycznie sprawy reklamy już tak. W dużych, "klasycznych" wydawnictwach na szczęście zajmują się tym profesjonaliści, ale dużo trudniej w takim zadebiutować.
Powiem szczerze, "reklama" to dla mnie nieco czarna magia, podziwiam, jeżeli ktoś się podejmuje robić nie tylko za pisarza, ale i za marketingowca, i jego działania dają efekt. Niby żyjemy w czasie mediów społecznościowych, a facebook rzeczywiście daje możliwość realnego rozreklamowania czegoś, to obawiam się, to nie jest łatwe. "Znajomości" forumowe, blogowe czy inne wirtualne też raczej nie będą kamieniem milowym w całej sprawie, choć na pewno by pomogły, ale kto wie? Po prostu nie znam przypadku z Polski osoby, której popularność w internecie dałaby sławę ogólną (w USA będzie to chociażby E.L. James czy Cassandra Clare). Na pewno od tych dwóch rzeczy warto by zacząć.
Klasyczne spotkania autorskie w przypadku ebooka wydają się odpadać.

Ale np. Kuba Ćwiek tak naprawdę sam sobie nakręca popularność; choć to przypadek już wydawanego, uznanego pisarza, więc też inna broszka, pokazuje, że ogólnie jak najbardziej się da.

Stocado
lekki sztylet
lekki sztylet

Promowanie twórczości

Post#6 » 31 lip 2014, o 10:20

Powiedzmy sobie szczerze, promocja jakichkolwiek książek w Polsce nigdy nie odbędzie się na większą skalę, zwłaszcza jeżeli pisarz jest "świeży". To będzie jakiś skromny sygnał, makieta w punkcie sprzedaży jeżeli jesteś kimś bardziej szanowanym. Tak naprawdę najlepszą i najskuteczniejszą reklamą będzie pokazanie się w Internecie (mam na myśli prowadzenie swojego bloga, udzielanie się na portalach literackich, np. na liternecie). Gdy zdobędziesz fanów w sieci - masz ich też na rynku, klient jest twój. Nie widzę innego sensownego sposobu na "zaistnienie" w światku pisarstwa, ale to tylko moje skromne zdanie :D
"A WIĘC NAGOŚĆ TO TYLKO ZAGINIONE MIASTO…"

Awatar użytkownika
Camenne

Promowanie twórczości

Post#7 » 11 sie 2014, o 10:24

Gdy zdobędziesz fanów w sieci - masz ich też na rynku, klient jest twój. Nie widzę innego sensownego sposobu na "zaistnienie" w światku pisarstwa, ale to tylko moje skromne zdanie :D

Pytanie, do jakiego kręgu można tak trafić, bo nie każdy korzysta z facebooka, jeszcze mniej osób śledzi blogi, a bądź co bądź to będą głównie młodzi. Jeżeli pisze się dla targetu w przedziale wiekowym 15-30 lat, to pewnie jak najbardziej :D Na pewno taka promocja nie zaszkodzi, a może dużo dać.
Swoją drogą widziałam sporo blogów autorskich młodych debiutujących pisarzy, promujących się dodatkowo w mediach społecznościowych i na portalach, i póki co wszystko rozchodziło się po kościach. Nie trafiałam na ich książki ani w prywatnych, ani w sieciach księgarnianych i to pewno to jest błąd.

Stopa
scyzoryk
scyzoryk

Promowanie twórczości

Post#8 » 17 kwie 2015, o 13:37

Nie jestem przekonany do blogów. To oczywiście bardzo przydatne narzędzie do komunikacji na linii autor-czytelnik i czasami ubolewam nad tym, że wielu pisarzy, których cenię, nie prowadzi blogów. Jak to jednak wygląda w kwestii amatora, który nie ma za sobą armii fanów na tyle licznej, by zapełnić krzesła na spotkaniu autorskim, który dopiero zaczyna, nie ma żadnego kontraktu z wydawnictwem, a bardzo często też nie napisał jeszcze powieści? Za oceanem popularną ścieżką jest ta, która prowadzi od bloga do ebooka, ale u nas popularność książek elektronicznych nadal jest bardzo malutka. Pisarz potrzebuje wydawnictwa, które da mu papier i kilka centymetrów na półce w Emipku. Firma wyśle swe marketingowe pieski na polowanie, wszystkim się zajmie. Czytam te blogi początkujących pisarzy, gdzieś tam w sidebarze przewija mi się okładka ebooka i link do serwisu self-publishingowego. I nie traktuję tego poważnie, nie robi to na mnie żadnego wrażenia.

harleyquinn
lekki sztylet
lekki sztylet

Promowanie twórczości

Post#9 » 18 kwie 2015, o 12:05

Ja od zawsze prowadziłam blogi z moimi ambitniejszymi, czy też mniej wypocinami. Sama nie traktuję tego super-poważnie. Raczej, jako miejsce, gdzie mogę zamieścić moje ubogie historie z myślą "a nóż i widelec komuś się spodoba". Może to dziwne, ale nigdy nie pisałam całkowicie dla siebie. Zawsze marzyło mi się zainteresowanie drugiej osoby, ale nie na płaszczyźnie ktoś musi uważać wszystkie moje prace za wspaniałe tylko raczej... Lubię wzruszać i ciekawić ludzi, może tak.

Takie to bez składu i ładu... Pozdrawiam :D
[center]Why're you crying? Don't you know? Yes, I know exactly[/center]

AngelOfChaos
scyzoryk
scyzoryk

Promowanie twórczości

Post#10 » 25 kwie 2015, o 20:34

Nie znam w sumie żadnego sprawdzonego sposobu, ale również jestem skłonny przychylić się do opinii iż najlepszą metodą jest promocja przez strony internetowe, blogi itp. Obecnie bardzo ciężko o to, aby jakiekolwiek wydawnictwo wydało utwór pochodzący od nieznanego pisarza. Próbowałem, ale niestety jedyną realną opcją wydawniczą okazał się być ebook.

Wróć do „O wydawaniu”